wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Atomowa współpraca firm TAURON i KGHM

Nowy prezes TAURONA Paweł Szczeszek tuż po objęciu sterów w koncernie zdradził swoje plany: to kontynuacja zielonej polityki, inwestycje w sieci i współpraca z KGHM w dziedzinie małych reaktorów jądrowych.

Węgiel kamienny daje 70% prądu w kraju, musimy zrobić wszystko, żeby prądu w Polsce nie zabrakło – nie zostawił złudzeń Szczeszek w rozmowie z Rafałem Kergerem, redaktorem naczelnym WNP.PL. I zwrócił uwagę na ryzyko związane z rezygnacją z rosyjskiego węgla. TAURON ma możliwość zwiększenia zdolności wydobywczych, ale nie da się tego przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy. To inwestycje w perspektywie dwóch, trzech lat.

Jego zdaniem harmonogram wydzielania aktywów węglowych ze spółek energetycznych jest obecnie niezagrożony. System handlu emisjami ETS powinien zostać zreformowany, bo dziś paraliżuje spółki energetyczne.

Współpraca TAURONA z KGHM w sprawie SMR pozwoli osiągnąć neutralność klimatyczną i niskoemisyjność – twierdził prezes firmy. Dodał, że energetyka jądrowa jest niezbędna przy osiągnięciu tych celów, bo odnawialne źródła energii – fotowoltaika i energetyka wiatrowa – jako uzależnione od pogody są zbyt niestabilne.

Paweł Szczeszek podkreślił także, że zielony zwrot stanowi szansę dla koncernu pod jednym warunkiem: nie będzie neutralności klimatycznej, bez silnej i stabilnej bazy. Ta bazą w przypadku TAURONA są nasze sieci i spółka TAURON Dystrybucja.

Kiedyś prąd płynął w jednym kierunku teraz w obu, a to powoduje zakłócenia w sieci, na które nie możemy sobie pozwolić. Właśnie sieci będą teraz jednym z głównych celów inwestycji koncernu.

(źródło: wnp.pl)