Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma powstać w 2035 r. w Choczewie (woj. pomorskie). Być może znacznie wcześniej zacznie działać polski obiekt jądrowy HTGR-POLA. Nad stworzeniem wyjątkowego reaktora pracuje doktorant Politechniki Lubelskiej mgr inż. Grzegorz Mrugała, który jest członkiem zespołu projektowego Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Urządzenie ma być tak bezpieczne, żeby mogło działać nawet w centrach miast oraz modułowe, żeby mogło powstawać w zakładach produkcyjnych w Polsce i być dostarczane w całości tam, gdzie będzie eksploatowane. Prace są już bardzo zaawansowane. Dziś w większości elektrowni jądrowych na świecie pracują reaktory wodne, w których paliwem jest uran. Jest on rozszczepiany, a ciepło jest wytwarzane nawet po wyłączeniu reaktora, co powoduje konieczność zapewnienia chłodzenia nawet w przypadku braku zasilania obiektu.
Projekt, nad którym pracuje doktorant Politechniki Lubelskiej jest inny. Po pierwsze dlatego, że do chłodzenia reaktora wykorzystywany jest gaz (w tym przypadku hel). Po drugie dlatego, że zmienia się sposób podawania paliwa do reaktora. Nie będą to już paliwowe pręty, a dobrze izolowane niewielkie kulki w grafitowych blokach. Tego typu rozwiązania powodują unikalną zdolność do odprowadzenia ciepła powyłączeniowego. Dzięki temu, nawet przy braku chłodzenia, reaktor po osiągnięciu temperatury ok. 1100oC wygasza się naturalnie i nie dochodzi do stopienia rdzenia. Innowacyjne są też niewielkie rozmiary. Najważniejsze elementy wyposażenia budynku reaktora mają średnicę maksymalnie 7 m. Umożliwia to transport, co oznacza, że możliwe jest produkowanie reaktora w Polsce i eksportowanie gotowego produktu.
Ten innowacyjny obiekt jądrowy może wykorzystywać ciepło do produkcji prądu elektrycznego. Jego największym atutem jest jednak możliwość wyprodukowania gorącej pary, która ma temperaturę 565oC, co pozwala na szerokie zastosowania w przemyśle.
Reaktory jądrowe, które znamy pracują w sieci elektroenergetycznej z pełną mocą i istnieje tylko niewielka możliwość jej regulacji (20-30%). W przypadku obiektu jądrowego HTGR-POLA możliwe jest sterowanie mocą w przedziale od 25 do 100% z bardzo szybką możliwością zmiany tego poziomu.
Polsko-japoński wysokotemperaturowy reaktor badawczo-demonstracyjny HTGR-POLA jest już na wysokim poziomie gotowości technologicznej, obejmującej projekt podstawowy wraz ze znaczną częścią wstępnego raportu bezpieczeństwa (WRB), niezbędnego do jego licencjonowania i dalszych prac projektowych, a następnie rozpoczęcia budowy i uruchomienia. Projekt mgr. inż. Grzegorza Mrugały „Niezawodność systemów ważnych dla bezpieczeństwa wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych” zdobył 2. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Doktorat będzie realizowany w ścisłej współpracy z NCBJ w Świerku. Promotorem pomocniczym z ramienia NCBJ będzie dr inż. Karol Kowal, również absolwent studiów doktoranckich Politechniki Lubelskiej.
(źródło: cire.pl)