wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Ruszył gigantyczny zakład wodorotlenku litu

Lit jest kluczowym materiałem potrzebnym do produkcji wysoko wydajnych baterii.  W Australii ruszył właśnie największy na świecie zakład produkujący ten cenny metal.

Firma Tianqi Lithium Energy Australia ogłosiła, że pierwsza partia litu do akumulatorów z zakładu w Kwinana w Australii Zachodniej spełniła wszystkie wymogi. Oznacza to, że ​​po raz pierwszy wyprodukowano w Australii lit do akumulatorów i monohydrat wodorotlenku litu (LHM).

Zakład Kwinana firmy TLEA przeszedł wewnętrzne procesy certyfikacji w laboratorium na miejscu, potwierdzając, że 10 ton wodorotlenku litu, produkowanego konsekwentnie przez kilka dni, spełniło wymagania specyfikacji surowca do produkcji baterii. Próbki zostały przesłane także do niezależnej weryfikacji. To początek starań o masową produkcję. Wodorotlenek litu produkowany w zakładzie Kwinana będzie konteneryzowany i eksportowany z portu we Fremantle do klientów na całym świecie. Pierwsza linia produkcyjna docelowo ma osiągnąć wydajność 24 tys. ton rocznie. Jednak istnieje możliwość rozbudowy zakładu. 

 (źródło: www.wnp.pl)