W nowelizacji mamy znaczące zmiany w systemie rozliczeń prosumentów net-billing, których celem jest zwiększenie opłacalności inwestycji w mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii
Najważniejszym założeniem ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1847) jest powrót do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm), dla prosumentów, którzy zaczęli wytwarzać energię przed 1 lipca 2024 r. Ten mechanizm chroni ich przed niższymi, godzinowymi cenami za energię elektryczną wprowadzaną do sieci.
W ramach nowych przepisów wprowadzono możliwość przejścia ww. prosumentów na rozliczenie w oparciu na rynkowej godzinowej cenie energii elektrycznej (RCE), w którym ceny energii elektrycznej są uzależnione od rzeczywistej jej wartości rynkowej w danej godzinie. To rozwiązanie szczególnie opłacalne dla aktywnych prosumentów, których instalacje potrafią dostosować się do aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną na rynku energii. Aby skorzystać z tej formy rozliczeń, wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie do swojego sprzedawcy energii elektrycznej.
Przewidziane zostało również zwiększenie wartości depozytu prosumenckiego w danym miesiącu kalendarzowym o 23% i jej przyporządkowanie do konta prosumenckiego w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Depozyt ten to środki finansowe, które prosument otrzymuje za energię elektryczną wprowadzoną do sieci elektroenergetycznej, którą może wykorzystać na zakup energii elektrycznej od sprzedawcy. Dodatkowo, prosumenci, którzy złożą oświadczenie do sprzedawcy o przejściu z rozliczeń na podstawie RCEm na RCE otrzymają do 30% zwrotu nadpłaty za niewykorzystaną wartość energii elektrycznej zapisaną na depozycie, co stanowi istotny wzrost w porównaniu z dotychczasowym poziomem wynoszącym maksymalnie 20%.
Zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy znacząco zwiększają korzyści prosumentów rozliczających się w systemie net-billing. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza również, że największą opłacalność prosumenci mogą osiągnąć przez efektywne zarządzanie wytworzoną energią elektryczną. Kluczową rolę odgrywa tutaj autokonsumpcja, czyli wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Jest to rozwiązanie, które znacząco obniża koszty zakupu energii od sprzedawcy, a także zwiększa niezależność energetyczną prosumenta.
(źródło: cire.pl)