wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

OZE do produkcji zielonego metanolu

Polska spółka chce wykorzystać wyspy OZE do produkcji zielonego metanolu. Metanol to jeden z nośników energii przyszłości. Może być wykorzystany w transporcie.

Raen, giełdowa spółka z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE), ogłosiła, że zamierza wykorzystywać tzw. zielony metanol do magazynowania energii. Właścicielem technologii RealCarbonTech, na której chce oprzeć się Raen, jest inny obecny na polskim rynku podmiot, Innox Nova. Aby móc nazywać metanol „zielonym”, trzeba używać do jego produkcji energię elektryczną z OZE. Dlatego Raen zamierza budować wyspy energetyczne, które nie będą podłączone do krajowego systemu (w branży to rozwiązanie nazywa się off-grid). Powstająca w wyspach energia z wiatru czy słońca trafi do elektrolizerów, które z kolei wyprodukują wodór (H2).
Później surowiec zostanie użyty do produkcji zielonego metanolu (e-metanolu). Stosuje się go jako niskoemisyjne paliwo np. w transporcie morskim – kontenerowce na metanol ma już np. Maersk. Urządzenia wykorzystujące alkohol metylowy mogą stanowić alternatywę dla bateryjnych magazynów energii.
Metanol można magazynować dużo łatwiej niż wodór. Raen przekazał nam, że zamierza się skupiać wyłącznie na produkcji i wykorzystaniu e-metanolu. Doprecyzowanie tej kwestii jest kluczowe, ponieważ alkohol metylowy można traktować jako „magazyn” wodoru – można z niego odzyskać H2. (źródło: cire.pl)