wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Stabilizacja systemu elektroenergetycznego wymaga rozwoju magazynów energii

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii wyprodukowały niemal 30 proc. całego wolumenu energii elektrycznej. Ich rosnący udział w miksie energetycznym stawia operatorów systemów dystrybucyjnych przed nowymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem zmiennością podaży i stabilnością systemu. 

Według przewidywań warszawskiego operatora sieci dystrybucyjnej, do 2030 r. zapotrzebowanie na moc szczytową w stolicy może się podwoić i osiągnąć ok. 2800 MW.  – Magazyny energii są niezbędnym narzędziem do stabilizacji systemu elektroenergetycznego  – zwrócił uwagę ekspert Stoen Operator Łukasz Sosnowski, wskazywał także na ich kluczową rolę w integracji  i maksymalizacji potencjału odnawialnych źródeł energii, takich jak farmy wiatrowe i fotowoltaika.  Sytuacja na rynku magazynowania energii rozwija się dynamicznie, co widać na przykładzie warszawskiego OSD. – W stołecznej sieci zarządzanej przez Stoen Operator liczba magazynów energii wzrosła w zeszłym roku do 967 o łącznej mocy 5,783 MW – zauważył Łukasz Sosnowski i podkreślił znaczenie tych systemów dla stabilności sieci elektroenergetycznej. Przed spółką Stoen Operator jako kluczowym dystrybutorem energii elektrycznej na terenie Warszawy, odpowiedzialnym za zabezpieczenie infrastruktury krytycznej stolicy, stają szczególne wyzwania. Wzrost zapotrzebowania na moc w Warszawie jest napędzany przez rozwój elektromobilności, intensywną rozbudowę centrów danych czy inwestycje miejskie. Między innymi dlatego operator aktywnie działa w obszarze rozwoju infrastruktury magazynowania energii. Inwestuje zarówno własne środki, jak i wspiera realizowane projekty finansowaniem zewnętrznym. – W ostatnim czasie podpisaliśmy umowę z NFOŚiGW na dotację w wysokości ponad 12 mln zł, co pozwoli nam do końca 2027 r. przyłączyć 10 magazynów energii o mocy ok. 150 kW i pojemności 200 kWh – powiedział Łukasz Sosnowski.
Te inwestycje są zgodne z projektem Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK), który wskazuje na konieczność rozwoju magazynów energii do dalszego rozwoju prosumenckich instalacji OZE.

(źródło: CIRE.pl)