wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

TAURON likwiduje „białe plamy” na Dolnym Śląsku

TAURON zakończył budowę sieci światłowodowej w 196 miejscowościach Dolnego Śląska. Dostęp do superszybkiego internetu otrzymało 20 tys. domów i 101 szkół. Łącznie TAURON udostępnił już infrastrukturę internetową dla 77 tys. adresów.

20 tys. gospodarstw domowych i 101 szkół zyskało dostęp do superszybkiego internetu na sieci TAURONA wybudowanej w ramach III konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) w obszarze „Wałbrzyskim A”. W efekcie projektu powstało 852 km nowej sieci światłowodowej i 37 węzłów dostępowych.

Realizacja programu umożliwi dostęp do internetu z prędkością od 100 Mb/s do 1000 Mb/s dla gospodarstw domowych leżących na terenach wykluczonych cyfrowo. Jest to jedyny w Polsce tego typu projekt telekomunikacyjny realizowany przez spółkę z branży energetycznej.

Dzięki zrealizowanej inwestycji w zasięgu sieci znalazło się 196 miejscowości w 22 gminach Dolnego Śląska: Bielawa, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Dzierżoniów, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Lubomin, Łagiewniki, Marcinowice, Mieroszów, Niemcza, Piława Górna, Stare Bogaczowice, Strzegom, Szczawno-Zdrój, Świdnica, Świebodzice, Walim, Wałbrzych, Żarów.

TAURON zakończył dotychczas pięć z siedmiu projektów POPC i opublikował już ponad 77 tys. gotowych adresów z planowanych 102 tys. gospodarstw domowych.

(źródło: media.tauron.pl, fot. www.pixabay.com)