Elektrownia atomowa to tysiące miejsc pracy, wysokie wpływy podatkowe i stabilizacja finansów, nic więc dziwnego, że wyścig po lokalizację drugiej siłowni jądrowej w kraju zaczyna się na dobre.
Niedawno o lokalizację drugiej siłowni jądrowej apelowali związkowcy z Bełchatowa. Atutem tego miejsca jest możliwość odprowadzenia niemal każdej ilości energii. Bełchatów jest jednym z faworytów. Jednak są także inni chętni. Stanowisko w tej sprawie wystosowało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Reprezentując samorządy lokalne z Województwa Wielkopolskiego, mając na uwadze potrzebę zaopatrzenia kraju i regionu w niezbędną energię, a także rozwój lokalny Wschodniej Wielkopolski, apelujemy o podjęcie jak najszybszych działań związanych z aktualizacją Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, który zakładałby skonkretyzowany plan budowy elektrowni atomowej w Koninie – Pątnowie – napisano w stanowisku podpisanym przez Jacka Gursza, przewodniczącego SGiPW.
W Seulu 31 października 2022 r. podpisany został list intencyjny w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Koninie – Pątnowie, składającej się z dwóch reaktorów. Sygnatariuszami umowy był polski rząd, prywatne przedsiębiorstwo ZE PAK, rząd koreański i firma prywatna KHNP. Wspólne przedsięwzięcie interesariuszy listu intencyjnego zakładało budowę elektrowni jądrowej o łącznej mocy 2,8 GW w Koninie – Pątnowie, na terenach graniczących z obecną elektrownią Grupy ZE PAK. KHNP, oprócz dostawy technologii, zadeklarował też udział kapitałowy. Stowarzyszenie zaznacza także, że PGE PAK Energia Jądrowa w listopadzie 2023 r. uzyskała od Ministra Klimatu i Środowiska tzw. decyzję zasadniczą.
Gursz podkreślił, z jakich przyczyn budowa elektrowni jest ważna. Dałaby nadzieję, że rozłożona na wiele lat inwestycja, pozwoli na realne zamknięcie procesu transformacji energetycznej subregionu, który zrezygnował z dalszego wydobycia i użycia węgla brunatnego w procesie pozyskiwania energii.
Zdaniem stowarzyszenia atutem proponowanej lokalizacji jest to, że istnieje tu już odpowiednia infrastruktura w postaci: linii przesyłowych, dróg transportowych, czy dostępność wody do chłodzenia reaktora.
Nie brakuje również fachowców z doświadczeniem energetycznym, a realizacji sprawnych działań sprzyjać będzie przychylność społeczna, jak i poparcie władz samorządowych wszystkich szczebli.
– Podjętą decyzję w sprawie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino, należy traktować jako istotne otwarcie procesu inwestowania w czystą i bezpieczną energetykę. Jak zauważają eksperci, jeden obiekt tego typu z pewnością nie zaspokoi potrzeb wciąż rozwijającego się kraju. W naszej opinii przytoczone powyżej argumenty powinny skłonić do jak najszybszej aktualizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej, z uwzględnieniem realizacji projektu w Koninie – Pątnowie – podkreślił Gursz.
(źródło: wnp.pl)