wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Dofinansowanie w programie Rozświetlamy Polskę otrzyma ponad 1,2 tys. wniosków

Dofinansowanie w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” otrzyma ponad 1,2 tys. złożonych wniosków, poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT). Dofinansowanie może sięgać maksymalnie 80% wartości inwestycji, a wnioski mogą dotyczyć kwoty do 4 mln zł. Na realizację programu przekazano 1 mld zł. „Rozświetlamy Polskę” to pierwszy program skierowany do samorządów, które chciały zainwestować w nowoczesne oświetlenie ulic. Dofinansowanie projektów w ramach tego programu wynosi nawet 80% wartości inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką mogła wnioskować gmina, wynosiła 4 mln zł. W ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę” samorządy otrzymają prawie 1 mld zł. Złożono 1639 wniosków, z czego 1214 wniosków otrzyma dofinansowanie” – można przeczytać w komunikacie.

Gminy miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne składały wnioski o wsparcie do Banku Gospodarstwa Krajowego. Nabór był prowadzony w ramach 9. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych od 28 sierpnia do 18 września br.

Głównym celem programu „Rozświetlamy Polskę” jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Dobrze oświetlone drogi i chodniki to lepsza widoczność i mniej wypadków.

Szacowana liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi ok. 3,4 mln. Przeważająca większość z nich to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 W. Na potrzeby oświetlenia zużywane są ok. 3 TWh energii elektrycznej rocznie.

Technologia oświetlenia LED charakteryzuje się niższym zużyciem energii w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym. Pozwala to na znaczne zmniejszenie kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną. Lampy LED mają również dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne źródła światła. To z kolei przyczyni się do obniżenia kosztów ponoszonych przez gminy na utrzymanie i konserwację oświetlenia.

(źródło: cire.pl)