wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Na Ukrainie naprawiono ponad 10 tys. km linii energetycznych

Od rozpoczęcia wojny specjaliści naprawili ponad 10 tys. km linii energetycznych uszkodzonych wskutek rosyjskich ostrzałów – poinformował ukraiński koncern Ukrenerho, cytowany przez Interfax-Ukraina.

Ukrenerho podał, że 1500 specjalistów w 70 mobilnych zespołach naprawczych na bieżąco pracuje nad przywracaniem systemu do stanu użytkowania. Według operatora uszkodzeniu uległo ok. 43% obiektów infrastruktury energetycznej kraju, natomiast 70% z nich zostało już częściowo odbudowanych i przywróconych do pracy. Żaden system energetyczny na świecie nie doświadczył takich zniszczeń od zmasowanego ostrzału.

Koncern zwrócił też uwagę, że to dzięki odwadze i profesjonalizmowi ukraińskich energetyków od 12 lutego 2023 r. podaż energii elektrycznej na Ukrainie prawie nie jest ograniczana. Wcześniej na skutek zmasowanych rosyjskich ataków na system energetyczny niedobór mocy sięgał niekiedy 50%, w wyniku czego średnio nawet 12 mln Ukraińców co godzinę pozostawało bez prądu.

Ukrenerho poinformował, że 23 listopada 2022 r. był najtrudniejszym dniem w całej historii ukraińskiego systemu energetycznego. Na skutek zmasowanego ostrzału doszło do poważnej awarii i utracono integralność systemu – stanęły wszystkie elektrownie atomowe i większość innych obiektów. Jednak w ciągu 14 godzin udało się przywrócić integralność sieci i połączenie z systemem energetycznym UE.

(źródło: cire.pl)