wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach

Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach, premiowana będzie też oszczędność energii – przewiduje podpisana nowela rozporządzenia taryfowego, o czym poinformował resort klimatu i środowiska.

MKiŚ poinformowało na swojej stronie internetowej o podpisaniu noweli rozporządzenia taryfowego, czyli nowego rozporządzenia ws. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Resort podkreślił, że nowe przepisy przynoszą nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce.
Jak wyjaśniono, nowela zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii. Premiowane będzie m.in.: oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej, otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej czy bycie prosumentem. Resort dodał, że zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania.

Nowelizacja rozporządzenia ma też wspierać operatorów systemu elektroenergetycznego i ułatwić im zarządzanie bilansem mocy w systemie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. 

(źródło: cire.pl)