wiadomosci elektrotechniczne logo

Miesięcznik naukowo-techniczny Stowarzyszenia Elektryków Polskich, ukazuje się od 1933 r.

Z bloku energetycznego SMR można podnieść sieć energetyczną po blackoutcie.

Z bloku energetycznego SMR można podnieść sieć energetyczną po blackoutcie, to jego wyjątkowa cecha – powiedział ekspert KGHM prof. Ludwik Pieńkowski.

Podczas odbywającego się w Karpaczu 32. Forum Ekonomicznego KGHM zaprezentował założenia projektu SMR, który ma być rozwijany w miedziowej spółce. Piotr Podgórski, dyrektor naczelny ds. transformacji KGHM Polska Miedź, podkreślił, że technologia SMR pozwala uzyskać pewne i bezpieczne dostawy energii. W 2022 r. KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę na pracę wstępną stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM, 14 lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą.
Decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW, składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW. Zaznaczono, że wniosek przygotowano m.in.  na postawie dokumentacji projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych. Ekspert KGHM prof. Ludwik Pieńkowski podkreślił, że nowe technologie w energetyce jądrowej nigdy nie miały istotnych problemów z bezpieczeństwem. Przypomniał, że NuScale złożył dokumenty certyfikacyjne dla projektu SMR-ów już 2017 r. Zbiornik reaktora SMR NuScale ma ponad 23 m wysokości. To jedyny reaktor, który może zawsze pracować w zanurzeniu pod wodą. Dodał, że jeśli w Polsce, w przyszłości, ma powstać kilkadziesiąt SMR-ów, to zbiorniki na reaktory powinny być wykuwane w kraju. KGHM wytypował już miejsca, gdzie mógłby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskim i w województwach sąsiadujących. Małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, dużych reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

(www.cire.pl)